Innowacyjne rozwiązanie grzewcze

Pompa ciepła to w ostatnich latach rozwiązanie coraz bardziej zyskujące na popularności. Przede wszystkim jest tanim i ekologicznym źródłem ciepła, jest łatwa i wygodna w obsłudze, a jej użytkowanie może okazać się bardziej ekonomiczne niż tradycyjne, dotychczas stosowane metody ogrzewania. Wszystko zależy od właściwego doboru urządzenia w stosunku do zapotrzebowania na ciepło oraz warunków technicznych istniejącej instalacji budynku.

Czym w zasadzie jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pobiera energię cieplną ze środowiska i oddaje ją do instalacji centralnego ogrzewania. Pozwala to na skuteczne ogrzanie domu oraz wody użytkowej przy ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do środowiska. W dużym uproszczeniu pompy ciepła możemy podzielić na gruntowe i powietrzne.

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje energię geotermalną pochodzącą z ziemi. Ciepło jest wtedy pobierane przez ciecz w rurach dolnego źródła, którą jest roztwór glikolu.

Powietrzna pompa ciepła (split lub monoblok) wykorzystuje temperaturę powietrza zewnętrznego do podgrzania czynnika znajdującego się w pompie przekazującej ciepło do instalacji grzewczej.

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

Pompa wykorzystuje naturalne zasoby z najbliższego otoczenia budynku. Właściwy jej dobór czyli odpowiednia moc, efektywność i dostosowanie do typu budynku i istniejącej już instalacji grzewczej, pozwoli na całkowite zrezygnowanie z tradycyjnych źródeł ciepła lub skojarzenie jej z dotychczasowym źródłem. Obniży też koszty ogrzewania. W chwili obecnej możemy skorzystać z programów rządowych, które pozwalają na dofinansowanie montażu odnawialnych źródeł energii. Więcej o formach pozyskiwania środków na instalacje OZE, tutaj